2025/2026 qabul jarayonining bir qismi sifatida tashkil etilgan suhbatlar
O‘zbekiston poytaxtida TASHKENT TECH nomli yangi zamonaviy texnika universiteti tashkil etiladi. Loyiha Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda. Kecha universitetni tashkil etish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yangi universitet O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi doirasida Toshkent davlat texnika universiteti negizida ishlab chiqiladi va oliy ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim elementiga aylanadi. Uning asosiy maqsadi muhandislarning yangi avlodini tayyorlash va yoshlar o‘rtasida texnik mutaxassisliklarning jozibadorligini oshirishdan iborat.
TASHKENT TECH kontseptsiyasi Boston Consulting Group xalqaro konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilmoqda. Ushbu hamkorlik ilg‘or xalqaro standartlar, innovatsion o‘qitish usullari va samarali boshqaruv modellarini ta’lim jarayoniga integratsiyalashga yordam beradi.
"Bizning strategik maqsadimiz - jahon standartlariga javob beradigan yangi formatdagi texnik universitet yaratish. Ishonchim komilki, TASHKENT TECH nafaqat universitet, balki Oʻzbekistonning texnologik suvereniteti va barqaror sanoat oʻsishi uchun harakatlantiruvchi kuch boʻladi", - dedi Saida Mirziyoyeva.
TASHKENT TECH yuqori malakali texnik kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi institut, zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish platformasi hamda mamlakat muhandislik salohiyatini shakllantirishning muhim elementiga aylanishi kutilmoqda.

A new modern technical university, TASHKENT TECH, will be established in the capital of Uzbekistan. The project is initiated by the President's Assistant, Saida Mirziyoyeva. The organizational committee meeting for the establishment of the university took place yesterday.
The new university will be developed based on the Tashkent State Technical University, as part of the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, and will become an important element of the ongoing reform in the higher education system. Its primary goal is to train a new generation of engineers and enhance the appeal of technical specialties among young people.
The concept for TASHKENT TECH is being developed in collaboration with the international consulting company Boston Consulting Group. This partnership will help integrate advanced international standards, innovative teaching methods, and effective management models into the educational process.
"Our strategic goal is to create a technical university of a new format that meets global standards. I am confident that TASHKENT TECH will not just be a university but a driving force for Uzbekistan's technological sovereignty and sustainable industrial growth," emphasized Saida Mirziyoyeva.
TASHKENT TECH is expected to become a flagship institution for training highly qualified technical personnel, a platform for the implementation of modern technologies and innovations, and an essential element in building the country's engineering potential.