2025/2026 qabul jarayonining bir qismi sifatida tashkil etilgan suhbatlar
O‘zbekiston poytaxtida TASHKENT TECH nomli yangi zamonaviy texnika universiteti tashkil etiladi. Loyiha Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda. Kecha universitetni tashkil etish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yangi universitet O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi doirasida Toshkent davlat texnika universiteti negizida ishlab chiqiladi va oliy ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim elementiga aylanadi. Uning asosiy maqsadi muhandislarning yangi avlodini tayyorlash va yoshlar o‘rtasida texnik mutaxassisliklarning jozibadorligini oshirishdan iborat.
TASHKENT TECH kontseptsiyasi Boston Consulting Group xalqaro konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilmoqda. Ushbu hamkorlik ilg‘or xalqaro standartlar, innovatsion o‘qitish usullari va samarali boshqaruv modellarini ta’lim jarayoniga integratsiyalashga yordam beradi.
"Bizning strategik maqsadimiz - jahon standartlariga javob beradigan yangi formatdagi texnik universitet yaratish. Ishonchim komilki, TASHKENT TECH nafaqat universitet, balki Oʻzbekistonning texnologik suvereniteti va barqaror sanoat oʻsishi uchun harakatlantiruvchi kuch boʻladi", - dedi Saida Mirziyoyeva.
TASHKENT TECH yuqori malakali texnik kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi institut, zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalarni joriy etish platformasi hamda mamlakat muhandislik salohiyatini shakllantirishning muhim elementiga aylanishi kutilmoqda.

В рамках процесса приема на 2025/2026 учебный год организовано собеседование
В столице Узбекистана будет создан новый современный технический университет TASHKENT TECH. Инициатором проекта выступила помощник Президента Саида Мирзиёева. Вчера состоялось заседание организационного комитета по созданию вуза.
Новый вуз будет создан на базе Ташкентского государственного технического университета в рамках инициативы Президента Республики Узбекистан и станет важным элементом проводимой реформы системы высшего образования. Его главная цель — подготовка нового поколения инженеров и повышение привлекательности технических специальностей среди молодёжи.
Концепция TASHKENT TECH разрабатывается совместно с международной консалтинговой компанией Boston Consulting Group. Это партнёрство позволит интегрировать в образовательный процесс передовые международные стандарты, инновационные методы обучения и эффективные модели менеджмента.
«Наша стратегическая цель — создание технического университета нового формата, соответствующего мировым стандартам. Уверена, что TASHKENT TECH станет не просто университетом, а движущей силой технологического суверенитета и устойчивого промышленного роста Узбекистана», — подчеркнула Саида Мирзиёева.
TASHKENT TECH призван стать флагманским учебным заведением по подготовке высококвалифицированных технических кадров, площадкой для внедрения современных технологий и инноваций, а также важнейшим элементом наращивания инженерного потенциала страны.