“ToshTech” universitetining tantanali ochilish marosimi
2026-yil 26-yanvar kuni “ToshTech” universitetining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Q.A. Sharipov, O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri J.T. Mirzamahmudov, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Otabek Rustamovich Fozilkarimov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi “El-yurt umidi” jamg‘armasi ijrochi direktori G.S. Ismailova hamda boshqa tashkilot rahbarlari ishtirok etdilar. Shuningdek, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “O‘zenergoinjiniring” AJ, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ va “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ rahbarlari ham marosimda qatnashdilar. Xorijiy hamkorlardan Germaniyaning Bremen universiteti va AQSHning Boston Consulting Group vakillari ishtirok etdilar.
Tantanali marosim doirasida faxriy mehmonlar ramziy qizil lentani kesib universitet faoliyatiga rasman start berdilar.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, “ToshTech” texnik universiteti hamda Boston Consulting Group o‘rtasida “2026-yilga mo‘ljallangan YO‘L XARITASI” imzolandi.
Shuningdek, universitet O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi “El-yurt umidi” jamg‘armasi hamda “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “O‘zbekiston texnologik metallar kombinati” AJ va “O‘zenergoinjiniring” AJ kabi sanoat korxonalari bilan anglashuv memorandumlarini imzoladi. Ushbu hamkorlik talabalar uchun amaliyot o‘tash, stajirovka, qo‘shma loyihalarda ishtirok etish va kafolatlangan ish bilan ta’minlanish imkoniyatlarini ochib beradi.
“ToshTech” — bu shunchaki ta’lim muassasasi emas, balki g‘oyalar tug‘iladigan, jamoalar shakllanadigan va nazariya innovatsion texnologiyalarga aylanadigan muhandislik ekotizimidir. Universitet O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoning uzoq muddatli iqtisodiy raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

Торжественная церемония открытия университета “ToshTech”
26 января 2026 года состоялась торжественная церемония открытия университета “ToshTech”. В мероприятии приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан К.А. Шарипов, министр энергетики Республики Узбекистан Ж.Т. Мирзамахмудов, заместитель министра экономики и финансов Республики Узбекистан О.Р. Фозилкаримов, исполнительный директор Фонда «El-yurt umidi» при Президенте Республики Узбекистан Г.С. Исмайлова, а также руководители других организаций. Кроме того, в церемонии участвовали руководители АО «Региональные электрические сети», АО «Uzenergoinjiniring», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Узбекский комбинат технологических металлов» и АО «Тепловые электростанции». Среди иностранных партнёров были представители Немецкого Университета Бремена и Boston Consulting Group (США).
В рамках торжественной церемонии почетные гости разрезали символическую красную ленту, официально дав старт деятельности университета.
В ходе мероприятия между Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, техническим университетом “ToshTech” и Boston Consulting Group была подписана “ДОРОЖНАЯ КАРТА на 2026 год”.
Также университет подписал меморандумы о взаимопонимании с Министерством энергетики Республики Узбекистан, Фондом «El-yurt umidi» при Президенте Республики Узбекистан, а также с такими индустриальными предприятиями, как АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Тепловые электростанции», АО «Региональные электрические сети», АО «Узбекский комбинат технологических металлов» и АО «Uzenergoinjiniring». Данное сотрудничество открывает для студентов возможности прохождения практики и стажировок, участия в совместных проектах и гарантированного трудоустройства.
“ToshTech” — это не просто образовательное учреждение, а инженерная экосистема, где рождаются идеи, формируются команды, а теория превращается в инновационные технологии. Университет призван служить повышению долгосрочной экономической конкурентоспособности Узбекистана и всей Центральной Азии.